trzy kobiety na dywanie jak Boginie

Sesja kobieca z fotografką czy selfie telefonem – co wybrać?

Dziś chciałabym porozmawiać z Tobą na temat dwóch różnych podejść do sesji zdjęciowej kobiecej. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową z doświadczoną fotografką, czy też zrobić sobie autoportrety za pomocą telefonu w domowym zaciszu. Oba podejścia mają swoje zalety, ale zanim podejmiesz decyzję, chciałabym przedstawić Ci swoje przemyślenia.

Profesjonalna sesja zdjęciowa z doświadczoną fotografką to z pewnością świetny sposób na uwiecznienie Twojego unikalnego piękna.

 

Takie sesje są przemyślane, porządnie zaplanowane i często zaprojektowane dla każdej indywidualnej klientki. Fotografki mają oko wyuczone do wychwytywania detali, ciekawego światła i artystycznych kompozycji. Mają umiejętność złapania Twoich najlepszych cech i wydobycia z Twojego wnętrza prawdziwej esencji. Profesjonalistki wiedzą, jakie ujęcia są najkorzystniejsze dla Twojej sylwetki i twarzy, a także jak stworzyć atmosferę, która pozwoli Ci poczuć się swobodnie przed obiektywem. W rezultacie otrzymujesz wyjątkowe, artystyczne i ponadczasowe fotografie, które będą miały wartość przez wiele lat. Jest też kwestia zobaczenia siebie jako muzy, jako dzieło sztuki portretującej Cię artystki – to cudowne, karmiące i siostrzeńskie uczucie.

 

Z drugiej strony, zrobienie sesji selfie telefonem w domowym zaciszu ma swoje własne uroki.

 

Możesz eksperymentować z różnymi kadrami, oświetleniem i wyrazami twarzy. Nie jesteś ograniczona przez czas ani koszty, jakie wiążą się z profesjonalnymi sesjami. Możesz zrobić tyle zdjęć, ile chcesz, i wybrać tylko te, które Ci się podobają. Jest to również dobra okazja, aby nauczyć się lepiej poznawać swój wizerunek i odkrywać swoje najlepsze kąty. Wykonując zdjęcia samodzielnie, zyskujesz pełną kontrolę nad procesem, co pozwala na eksperymentowanie z kątami, światłem i stylizacją. Poznawanie swojego ciała, zaprzyjaźnianie się w z nim lub wracanie do niego po trudnych doświadczeniach – w tym wszystkim mogą pomóc Ci czułe domowe autoportrety.  Autoportrety są intymne, pozwalają na swobodne wyrażanie siebie w bezpiecznej atmosferze własnego domu.

Oczywiście, istnieją pewne ograniczenia związane z autoportretami. Często trudno jest dokładnie uchwycić siebie w sposób, który byłby równie precyzyjny i artystyczny jak w przypadku profesjonalnej sesji. Brak specjalistycznego sprzętu i umiejętności technicznych może wpłynąć na jakość ostatecznych zdjęć. Podsumowując, jakość zdjęć raczej nie będzie na poziomie profesjonalnych fotografii, ale za to możesz zachować swoją domową naturalność i autentyczność.

trzy kobiety z telefonami

Decyzja, które podejście wybrać, zależy od kilku rzeczy.

 

Po pierwsze, budżet może być ważnym czynnikiem. Profesjonalne sesje zdjęciowe mogą być kosztowne, i nie każdy może sobie na nie pozwolić lub przywiązuje taką wartość do samej fotografii. Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowym i profesjonalnym rezultacie, warto rozważyć taką inwestycję w siebie. Najgorsze co możesz zrobić to wybranie fotografki tylko ze względu na cenę – nie masz wtedy wpływu na jakość ani zdjęć ani samej usługi. Wybierz fotografa w czyich pracach i osobowości/wrażliwości naprawdę się zakochasz!

 

Po drugie, zastanów się nad swoimi celami i oczekiwaniami. Jeśli chcesz mieć artystyczne, profesjonalne fotografie, które uwiecznią ważne momenty w Twoim życiu, profesjonalna sesja będzie najlepszym wyborem. Jeśli natomiast zależy Ci na spontaniczności i odzwierciedleniu Twojej osobowości w domowym zaciszu, selfie może być świetną opcją.

 

Profesjonalna sesja zdjęciowa u doświadczonej fotografki niesie ze sobą zarówno zalety, jak i pewne ograniczenia. Oto kilka wad i zalet wyboru profesjonalnej sesji zdjęciowej:

Zalety:

 1. Doświadczenie i Umiejętności: Profesjonalna fotografka posiada specjalistyczne umiejętności, które przekładają się na wysoką jakość zdjęć. Jej doświadczenie w pracy z różnymi modelkami i umiejętność zarządzania sesją gwarantują, że uchwyci ona Twoją unikalną estetykę i osobowość w autentyczny, wyjątkowy sposób.
 2. Specjalistyczny Sprzęt: Fotografki korzystają z profesjonalnego sprzętu fotograficznego, co wpływa na jakość zdjęć. Od aparatów cyfrowych po specjalistyczne obiektywy, lampy i modyfikatory światła, profesjonalny sprzęt zapewnia wyjątkową ostrość, głębię i odwzorowanie kolorów.
 3. Kontrola nad Sesją: Fotografki potrafią pokierować sesją w taki sposób, aby podkreślić Twoje atuty i ukryć rzeczy o których myślisz jako niedoskonałości. Ich umiejętność kompozycji i dostrzegania kreatywnych ujęć przekłada się na efektowne kadry w stosunkowo krótkim czasie. Poza tym czas płynie szybko i miło – ktoś inny zarządza Twoim doświadczeniem i empatycznie prowadzi Cię przez to doświadczenie. Jest po prostu fajnie!
 4. Artystyczne Spojrzenie: Profesjonalne sesje fotograficzne często są bardziej artystyczne i kreatywne. Fotografki potrafią wykorzystać światło, cienie, kompozycję i kolor, tworząc unikalne i piękne obrazy dokładnie takie, jakie sobie wymarzyłaś i o jakich rozmawiałyście przed sesją. Mniejsza więc jest możliwość totalnego rozjechania się Twoich nadziei i oczekiwań z finalnym rezultatem.
 5. Wysoka Jakość Końcowych Zdjęć: Dzięki doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu, końcowe zdjęcia z profesjonalnej sesji są zazwyczaj o wiele wyższej jakości niż te wykonane samodzielnie. Delikatny retusz pozbędzie się tymczasowych rozpraszaczy odwracających uwagę od najlepszej wersji Ciebie – jak krzesło w kadrze, siniak czy pryszcz na brodzie.

Wady:

 1. Koszty: Profesjonalne sesje fotograficzne mogą być kosztowne, szczególnie jeśli zamawiasz dodatkowe zdjęcia, albumy czy wydruki na ścianę. Koszty obejmują czas samej sesji, obróbkę zdjęć, doświadczenie i kreatywność fotografki, utrzymanie jej firmy, podatki etc.
 2. Zobowiązania Czasowe: Terminy sesji muszą być uzgodnione z fotografką, co może przesunąć wykonanie sesji w czasie. Pomimo tego, że mam reputację super szybkiej fotografki (podczas sesji i po!), samo wykonanie sesji oraz czas obróbki zdjęć może trochę potrwać.
 3. Stres Przed Obiektywem: Dla niektórych osób, bycie przed czyimś obiektywem może być wyzwaniem. Profesjonalna sesja wymaga otwarcia się przed drugą osobą i zaakceptowania kierunku, w jakim prowadzi Cię fotografka. Jest to ćwiczenie w zaufaniu drugiej osobie, w dość delikatnej sytuacji.
 4. Brak Kontroli: Ostateczny efekt zależy w dużej mierze od wizji i umiejętności fotografki. Może się zdarzyć, że pewne elementy, które uważasz za ważne, nie zostaną uwiecznione w sposób, w jaki sobie wyobrażałaś. Komunikacja i omówienie swoich oczekiwań to bardzo ważna część udanej sesji!

Profesjonalna sesja zdjęciowa niesie ze sobą szereg zalet, ale również pewne wyzwania, szczególnie związane z kosztami i brakiem totalnej kontroli nad procesem. Rozważ swój budżet oraz oczekiwania wobec jakości i kreatywności fotografii – polecam zaufać profesjonalistce, w której pracach się zakochasz i zainwestować w siebie.

 

Natomiast wykonywanie autoportretów samej w domu za pomocą telefonu to również opcja, która ma swoje określone wady i zalety. Oto kilka z nich:

Zalety:

 1. Kontrola nad Procesem: Wykonując autoportrety, masz pełną kontrolę nad procesem fotografowania. Możesz decydować o kątach, kompozycji, świetle i wszystkim innym związanym z wykonaniem portretu.
 2. Elastyczność Czasowa: Możesz wykonywać autoportrety w dowolnym momencie, co daje ci dużą elastyczność czasową. Nie musisz dostosowywać się do harmonogramu fotografki ani czekać aż skończy selekcję i retusz Twoich zdjęć..
 3. Intymność: Wykonywanie zdjęć w domowym zaciszu oznacza, że będziesz czuć się komfortowo. Nie ma obcej osoby za aparatem, możesz czuć się absolutnie wolna.
 4. Koszty: Autoportrety są dużo tańsze niż profesjonalne sesje, nie wymagają od Ciebie żadnych dodatkowych kosztów.

Wady:

 1. Brak Doświadczenia i Umiejętności Technicznych: Wykonywanie profesjonalnych zdjęć wymaga pewnego doświadczenia technicznego. Brak tej wiedzy może poskutkować nijakimi zdjęciami o niskiej jakości.
 2. Ograniczona Kreatywność: Brak spojrzenia z zewnątrz, tak jak w przypadku doświadczonego fotografa, może znacząco wpłynąć na kreatywność i różnorodność zdjęć. Trudniej jest uzyskać artystyczne efekty bez zewnętrznej perspektywy.
 3. Trudność w Uchwyceniu Detali: Kiedy sama wykonujesz autoportrety, może być Ci trudno uchwycić szczegóły, telefon ma szeroki obiektyw, zwykle lepiej sobie radzi ze zdjęciami całej sylwetki – jeśli marzysz o bliższym portrecie zdjęcie może być dość zniekształcone lub mieć zbyt dużo rozpraszających elementów w kadrze.
 4. Ograniczona Kontrola nad Technicznymi Aspektami: Telefon komórkowy, choć wygodny, jest dość ograniczony pod względem funkcji, zwłaszcza w porównaniu do profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Kontrola nad światłem czy głębią ostrości może być utrudniona.
 5. Brak Spojrzenia z Zewnątrz: Brak pomocy z zewnątrz może sprawić, że trudniej będzie Ci zauważyć niektóre niedoskonałości, niedociągnięcia czy mało twarzowe kąty, co może wpłynąć na jakość zdjęć z takiej sesji.

Podsumowując, autoportrety w domu za pomocą telefonu są bardziej elastyczną i ekonomiczną opcją, ale ma ona też pewne ograniczenia związane z brakiem technicznego doświadczenia oraz trudniej osiągalną kreatywnością. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji, umiejętności oraz oczekiwań wobec efektów fotograficznych.

 

Ważne jest, abyś czuła się komfortowo i pewnie w wybranej formie sesji zdjęciowej. Przemyśl swoje preferencje, cele i dostępne zasoby, a następnie podejmij decyzję, która będzie dla Ciebie najlepsza. Czemu by nie zrobić obu na raz? Ośmielić się i osadzić w swoim ciele samej ze sobą by potem odważyć się na sesję w profesjonalnym atelier? Czekam na Ciebie! 

 

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, abyś czuła się piękna i wyjątkowa na zdjęciach. Niezależnie od tego, które podejście wybierzesz, pamiętaj, że to Ty jesteś główną gwiazdą sesji. Baw się, czerp radość z procesu i bądź sobą!

 

Obserwuj mnie na Instagramie!

@emilialyonphotoAutorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *