zbliżenie blond modelki z zbroi

Dlaczego lubimy wcielać się w postacie z filmów, sztuki lub wyobrażeń?

Wcielanie się dorosłych osób w różnorodne postacie podczas sesji zdjęciowych, konwentów czy balów to fascynujące zjawisko. Niektórzy patrzą na osoby w kostiumach z politowaniem – oceniająco myśląc, że jedyny dobry czas na takie zabawy był w dzieciństwie. Inni są zaintrygowani, jeszcze inni z marszu zaczynają zastanawiać się jaka postać będzie najlepsza do odtworzenia. Szczególnie kobiety odnajdują w tym procesie wyjątkową przyjemność i satysfakcję. Co sprawia, że chętnie przybieramy role naszych ulubionych bohaterów z filmów, sztuki, historii, wierzeń ludowych czy wyobraźni? Odpowiedzi na to pytanie kryją się w naszych potrzebach emocjonalnych, kulturowych i estetycznych.

sesja w syrenim ogonie i koronie malarska estetyka

Ucieczka od Rzeczywistości

Odpoczynek dla Umysłu

Codzienne życie bywa pełne wyzwań, stresu i powtarzalnej rutyny. Wcielanie się w postacie z ulubionych filmów lub sztuki pozwala nam na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Przeistaczając się w kogoś innego, zyskujemy szansę na odpoczynek psychiczny i słodki eskapizm. Równocześnie by dobrze odegrać naszą postać, musimy być w pełni jej oddane i obecne w teraźniejszości. Sesja zdjęciowa staje się wtedy formą art terapii lub medytacji, która pomaga nam zrelaksować się i nabrać dystansu do problemów dnia codziennego.

Tworzenie Nowej Tożsamości

Eksperymentowanie z Własną Osobowością

Wcielając się w fikcyjne postacie, możemy bezpiecznie eksperymentować z różnymi aspektami naszej tożsamości. Daje nam to swobodę bycia kimś innym, kto może mieć cechy, których brakuje nam w rzeczywistości. Dzięki temu możemy poczuć się silniejsze, bardziej pewne siebie lub po prostu inaczej niż zazwyczaj. Przymierzanie do siebie różnych ról i cech osobowości, paradoksalnie może wyzwolić nas z latami nakładanych łatek i powinności. Trochę jak te filmy gdzie bohaterki zamieniały się miejscami (i życiami) na jeden dzień, dzięki czemu dojrzewały i odkrywały swoje autentyczne pragnienia i wartości.

dark angel sesja w czarnych skrzydłach mroczny anioł

Rozwój Kreatywności

Twórcze Wyrażanie Siebie

Proces wcielania się w postacie wymaga wyobraźni i kreatywności. Niezależnie od tego, czy chodzi o odtworzenie kostiumu, makijażu czy charakterystycznych gestów, angażujemy nasze umiejętności artystyczne i aktorskie. To twórcze wyrażanie siebie jest nie tylko satysfakcjonujące, ale też rozwija nasze ukryte zdolności i talenty. Storytelling związany z tworzeniem zupełnie nowej postaci lub wyobrażaniem sobie jak wyglądało życie jakiejś postaci z przeszłości dobroczynnie wpływa na naszą empatię.

Odkrywanie Wewnętrznej Dziewczynki i Reparenting

Terapeutyczny Powrót do Dzieciństwa

Wcielanie się w różne postacie może również przywołać i czule zaangażować naszą wewnętrzną dziewczynkę. To ona, pełna marzeń i niczym nieograniczonej wyobraźni, pragnie przeżywać przygody, słuchać opowieści i je opowiadać. Proces ten jest formą reparentingu, czyli ponownego wychowywania samej siebie z większą miłością, akceptacją i troską. Dzięki temu możemy naprawić relacje z własnym wnętrzem i rozwijaj silną i sprawczą część siebie. Codziennie powstają w naszym mózgu nowe neurony i połączenia między nimi, a poprzez pracę z wyobraźnią możemy stymulować takie, które zmienią sposób działania naszego umysłu.

bogini z winogronami pomalowana na złoto

Budowanie Wspólnoty

Tworzenie Relacji

Wspólne zainteresowania łączą ludzi. Wcielając się w postacie z filmów czy sztuki, możemy spotkać osoby o podobnych pasjach. To buduje poczucie przynależności do większej wspólnoty, gdzie możemy dzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować nawzajem. Okazje do przetestowania czy przebieranie sprawia na przyjemność to imprezy tematyczne, parady, kluby rekonstrukcji historycznej, larpy (live action role play), konwenty, środowisku cosplayu czy… burleska.

Odkrywanie Nowych Perspektyw

Zrozumienie Innych

Wcielając się w różne postacie, mamy okazję lepiej zrozumieć inne perspektywy i emocje. To doświadczenie może zwiększyć naszą empatię i umiejętność patrzenia na świat oczami innych osób. Z pozoru zostając syreną, wróżką, królową czy boginią nie uczymy się wiele o prawdziwym życiu. Ale Twój mózg będzie miał inne zdanie, wyobrażając sobie, że jest władczynią mającą całe królestwo na swojej głowie, plus ważne decyzje dotyczące podbojów i losów poddanych. Z pewnością wyjdziesz z tego doświadczenia bogatsza o nowe przemyślenia.

sesja w pełnej zbroi wojowniczka żółnierka rycerka

Przełamywanie Barier

Wzbogacanie Doświadczeń

Wcielanie się w postacie z różnych kultur czy epok pozwala nam na przełamywanie barier kulturowych i zrozumienie różnorodności ludzkich doświadczeń. Wymaga też zazwyczaj pewnego poziomu zrozumienia zwyczajów, tradycji, ubioru i stylu życia odtwarzanej postaci. To poszerza nasze horyzonty i otwiera nas na nowe idee. Przełamujemy też często wewnętrzne i mentalne ograniczenia – wzbogacając nasze myślenie o tym, kim jesteśmy i jakie jesteśmy.

 

Wcielanie się w postacie z filmów, sztuki czy wyobrażeń podczas sesji zdjęciowej to coś więcej niż tylko zabawa (choć i sama zabawa jest wystarczającym powodem, by to zrobić!). To sposób na twórcze wyrażenie siebie, kojący odpoczynek od rzeczywistości, eksplorację kreatywności i przełamywanie swoich barier. Dla wielu kobiet jest to także okazja do celebracji odcieni swojej kobiecości i odkrywania nowych aspektów własnej tożsamości. Właśnie dlatego tak bardzo lubimy przybierać role naszych ulubionych bohaterów, zarówno na zdjęciach, jak i w życiu codziennym.

Jeśli jesteś gotowa, by spróbować, chętnie omówię z Tobą Twoje inspiracje i pomogę Ci zrealizować to marzenie!


Autorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.