Kobieta z różowymi włosami w stylu lat 20. pali papierosa z fifką. Ma czarne rękawiczki.

Sesja zdjęciowa w stylu lat 20.

Dzisiaj chciałabym Cię zabrać w podróż do czasów, które zainspirowały niezliczone opowieści, filmy i, oczywiście, sesje zdjęciowe. Mowa o latach 20., erze pełnej blichtru, dekadencji i bardzo rozpoznawalnego dziś stylu. To czas, w którym narodziły się dwa główne nurty artystyczne: Art Nouveau i Art Deco, ale też np. Bauhaus czy surrealizm. Do każdego stylu dodaję kilka artystek poruszających się w danej estetyce – świadomie wyszukuję i przedstawiam artystki, bo sztuka kobiet była często (i nadal bywa) pomijana i niedoceniana. Pragnę odzyskiwać ich sztukę i herstorie.

Fotografia sensualna ukazująca kobietę w delikatnym świetle, pozującą w romantycznej bieliźnie

Art Nouveau

Styl Art Nouveau, znany również jako secesja, charakteryzuje się organicznymi, falistymi liniami i motywami roślinnymi. W sesjach zdjęciowych inspirowanych tym nurtem, dominują delikatne, zmysłowe kształty i elegancka prostota. Stawiam na subtelne detale, takie jak spływające kaskadą w dół sukienki, kwiatowe wianki na rozwianych włosach i naturalne, miękkie oświetlenie. Sceneria symbolizuje zwykle naturę, jest pełna roślin i kwiatów. Czasem dodaję też do niej duży złoty księżyc z witrażami.

Artystki Art Nouveau do inspiracji:

 • Margaret Macdonald Mackintosh – ilustratorka i malarka, której prace charakteryzują się delikatnością i miękkością secesji.
 • Gerda Wegener – Duńska malarka i ilustratorka. Tworzyła portrety kobiet pewnych siebie, które swobodnie wyrażały swoje pasje i namiętności.
 • Clara Driscoll – projektantka Tiffany, której lampy z kolorowego szkła są przykładem piękna Art Nouveau – zaprojektowała ich ponad 30.
 • Élisabeth Sonrel – Francuska malarka znana z romantycznych portretów i symbolicznych kompozycji.
 • Jane Atché – Francuska malarka i autorka plakatów, przez wiele lat była jedyną kobietą wśród Francuskich artystów tworzących plakaty.

Kobieta w opasce i szlafroku w stylu lat 20. siedzi w scenografii pełnej kwiatów i tkanin.

Art Deco

Art Deco to zupełnie inna historia. To styl pełen geometrycznych wzorów (kwadraty, prostokąty, koła, łuki, rozety), odważnych kolorów i luksusowych materiałów. Sesje zdjęciowe w stylu Art Deco przywołują na myśl blask złotej ery Hollywood. Suknie z cekinami, błyszczące opaski na głowę, długie rękawiczki i kanciaste, proste tła to kluczowe elementy tych zdjęć. Wszystko jest tu o krok wyraźniejsze, bardziej dramatyczne i zapadające w pamięć.

Artystki Art Deco do inspiracji:

 • Tamara de Łempicka – polska malarka pochodzenia żydowskiego znana z portretów i aktów o lekko kubicznych formach i nasyconych barwach.
 • Sonia Delaunay – artystka znana z kolorowych, geometrycznych kompozycji (również tych modowych), które świetnie oddają ducha Art Deco.
 • Julia Keilowa – polska rzeźbiarka, projektantka form przemysłowych, metaloplastyczka, jej geometryczne, ale równocześnie ozdobne naczynia są kwintesencją Art Deco.

Kobieta z długimi blond włosami ma na sobie sukienkę w geometryczne wzory w stylu lat 20. Pozuje dramatycznie, jest oświetlona częściowo na fioletowo.

Flapperki

Flapperki to symbole lat 20. – młode, niezależne kobiety, które zrewolucjonizowały modę i społeczne normy. Styl flapper to krótkie, luźne sukienki, perły, pióra i fryzury na boba. Podczas sesji zdjęciowych w tym stylu, stawiam na energię i ruch, aby uchwycić ducha emancypacji i radości życia. Flapperki to nie tylko moda, to styl życia, pełen odwagi i radości z łamania konwenansów.

Artystki Flapper do inspiracji:

 • Clara Bow – aktorka filmów niemych, która z sukcesem zaczęła grać w „talkies” od 1929. Ikona stylu flapper.
 • Louise Brooks – aktorka, modelka i tancerka której charakterystyczna fryzura na boba i styl ubierania się były kwintesencją flapperki.
 • Coco Chanel – projektantka mody, jej kreacje z lat 20. doskonale oddają styl flapperek – promowała bardziej luźne, wygodne kroje dla kobiet, z nutą androginizmu.

Kobieta ubrana w turkusowy szlafrok w stylu vintage ozdobiony perłami i fascynator z piór we włosach. Trzyma cygaretkę, ma zamknięte oczy, siedzi na podłodze.

Wielki Gatsby

Opulentny, maksymalistyczny styl rodem z „Wielkiego Gatsby’ego” – powieści F. Scotta Fitzgeralda. Wyobraź sobie wytworne przyjęcia, eleganckie garnitury, luksusowe rezydencje i wszechobecny glamour. Sesje zdjęciowe inspirowane „Wielkim Gatsby’m” to kwintesencja przepychu i elegancji. Tu królują suknie z frędzlami, błyszczące diademy, wyszukane fryzury i wszystko, co kojarzy się z bogactwem i luksusem.

Artystki Wielkiego Gatsby’ego do inspiracji:

 • Beatrice Lillie – aktorka, piosenkarka i komiczka, której styl życia i ubierania się były synonimem blichtru lat 20.
 • Barbara La Marr – aktorka, której elegancja i styl były kwintesencją epoki.

sesje stylizowane kobiety pozującej w zamyśleniu

Bauhaus

Bauhaus to awangardowy ruch artystyczny, który łączył sztukę z przemysłem. Styl ten charakteryzuje się prostymi, funkcjonalnymi formami, czystymi liniami i geometrycznymi kształtami. Sesja zdjęciowa w stylu Bauhaus mogłaby obejmować minimalistyczne tła, surowe formy i industrialne akcenty. Stroje mogą być proste, ale z charakterystycznymi elementami, takimi jak geometryczne wzory i wyraziste kolory.

Artystki Bauhaus do inspiracji:

 • Marianne Brandt – niemiecka artystka i projektantka, znana z prostych i funkcjonalnych projektów.
 • Anni Albers – amerykańska projektantka tkanin i graficzka niemieckiego pochodzenia. Jej prace charakteryzują się geometrycznymi wzorami i nowoczesnym podejściem do tkanin.
 • Gertrud Arndt – niemiecka fotografka i projektantka, znana z autoportretów.
 • Lucia Moholy – fotografka i redaktorka, jej zdjęcia dokumentowały architekturę i produkty.

Osoba pozuje dramatycznie na ciemnym tle, ubrana w ekstrawaganckie, obszerne, brązowo-pomarańczowe, marszczone nakrycie z tiulu. Jedna ręka uniesiona do czoła, tworząc uderzającą i teatralną prezencję.

Harlem Renaissance

Harlem Renaissance to okres odrodzenia kulturowego w społeczności afroamerykańskiej w latach 20., zwłaszcza w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku. Styl ten obejmuje nie tylko modę, ale także muzykę jazzową, literaturę i sztukę. Sesja zdjęciowa w stylu Harlem Renaissance mogłaby obejmować eleganckie, wyrafinowane stroje, jazzowe akcenty i tła inspirowane klubami muzycznymi z tamtej epoki.

Artystki Harlem Renaissance do inspiracji:

 • Lois Mailou Jones – malarka i edukatorka, której prace łączą elementy afrykańskie i amerykańskie.
 • Augusta Savage – rzeźbiarka, która tworzyła prace inspirowane kulturą afroamerykańską i walczyła o równouprawnienie Afroamerykańskich artystów.
 • Billie Holiday – amerykańska piosenkarka jazzowa i swingowa, jej styl i osobowość mogą być wspaniałą inspiracją do sesji zdjęciowej.

czarna piękna kobieta w gorsecie i blond peruce

Surrealizm

Surrealizm to ruch artystyczny, który stawia na wyobraźnię, marzenia i irracjonalność. Sesja zdjęciowa w stylu surrealistycznym może obejmować niezwykłe, nieoczywiste rekwizyty, oniryczne scenografie i abstrakcyjne kompozycje. Stylizacje mogą być odjechane i przesadzone, z nieoczekiwanymi połączeniami elementów garderoby i akcesoriów.

Artystki surrealistyczne do inspiracji:

 • Dorothea Tanning – malarka i rzeźbiarka, której prace charakteryzują się fantastycznymi i onirycznymi motywami
 • Leonora Carrington – malarka i pisarka, której surrealistyczne obrazy pełne są symboliki i tajemnicy. Była skandalistką, potrafiącą w eleganckiej restauracji posmarować sobie stopy musztardą czy nagle rozebrać się w trakcie balu. Przyrządzała także nietypowe potrawy, takie jak chociażby omlet z włosami, które w nocy obcinała śpiącym gościom i następnie serwowała im je na śniadanie, albo potrawy mające wywołać erotyczne sny.
 • Meret Oppenheim – artystka znana z surrealistycznych rzeźb i obiektów, stworzyła np. Śniadanie w Futrze, czyli filiżanka, spodek i łyżka pokryte futrem. Stworzyła też stolik na ptasich nogach. Była wszechstronna: malowała, rysowała, rzeźbiła, projektowała luksusową biżuterię.
 • Claude Cahun – jest najbardziej znana jako pisarka i twórczyni autoportretów, która przyjmowała różnorodne osobowości performatywne. Choć pisała o sobie w rodzaju żeńskim mówiła też, że jej tożsamość płciowa jest płynna. Twórczość Cahun obejmowała pisarstwo, fotografię, rzeźbę i teatr, z których najbardziej zapamiętane są wysoce inscenizowane autoportrety. Claude pozowała w przebraniach takich jak lotniczka, dandys, lalka, kulturystka, wampirzyca, anioł i japońska marionetka.
 • Dora Maar – fotografka, malarka, poetka. W swoich pracach często używała luster i kontrastujących cieni. Uważała, że sztuka powinna raczej reprezentować rzeczywistość poprzez intuicję i koncept, a nie tylko reprodukować to, co widać gołym okiem. Pamiętana głównie jako muza i partnerka Picassa, który traktował ją skandalicznie, Dora sama była utalentowaną artystką. Nauczyła Picassa wiele o fotografii i kilku innych technikach które potem wykorzystywał.

Osoba ze stylizowanym makijażem, pozuje dramatycznie z ręką blisko twarzy. Ma krótkie, kręcone włosy i bardzo długie paznokcie. Oświetlenie ma turkusowy odcień.

 

DADAIZM

Dadaizm to ruch artystyczny, który buntował się przeciwko tradycyjnym normom i konwencjom. Charakteryzuje się absurdem, nonsensownymi elementami i prowokacyjnymi kompozycjami. Sesja zdjęciowa w stylu dadaistycznym mogłaby obejmować niekonwencjonalne rekwizyty, niecodzienne stylizacje i surrealistyczne scenografie.

Artystki Dadaizmu do inspiracji:

 • Hannah Höch – artystka znana z kolaży i fotomontaży, kwestionujących tradycyjne normy. Była feministką i w swojej twórczości poruszała kwestię pozycji i praw kobiet, ich uprzedmiotowienia w patriarchalnym świecie.
 • Sophie Taeuber-Arp – szwajcarska malarka, rzeźbiarka i tancerka, której prace są pełne abstrakcyjnych form i geometrycznych wzorów
 • Baronessa Elsa von Freytag-Loringhoven – niemiecka artystka i poetka, której awangardowe i często kontrowersyjne prace są przykładem dadaistycznego ducha. Elsa pracowała też jako tancerka w wodewilach i modelka dla fotografów. Elsa znana była z konstruowania wyszukanych kostiumów ze znalezionych przedmiotów, tworzących „rodzaj żywego kolażu”, zacierającego granice między życiem a sztuką. Szukaj jej fotografii dla inspiracji tanecznymi pozami i awangardowymi kostiumami!

Kobieta tańczy w szczegółowym, ozdobionym klejnotami kostiumie z nakryciem głowy. Trzyma duży, jasny, pierzasty wachlarz i stoi w dramatycznej pozie z uniesioną jedną nogą. Tło jest ciemne z bogatą zieloną i niebieską draperią.

Każdy z tych stylów oferuje coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. W mojej pracy staram się nie tylko uchwycić styl lat 20stych, ale przede wszystkim ducha, który je definiował. To właśnie dzięki temu, każde zdjęcie staje się nie tylko inspirującym obrazem, ale również opowieścią, która przenosi nas w przeszłość. Na pewno znajdziesz w artykule i towarzyszącym mu inspiracjom coś, co najlepiej odda Twoje marzenia, osobowość i wizję. A jeśli przegapiłam jakąś ważną i ciekawą artystkę daj mi znać! Jest ich o wiele więcej niż się wydaje – rzadko uczono nas o nich w szkołach. Czas to zmienić!Autorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.