Osoba z fryzurą na kręcony bob i efektownym makijażem, zawierającym niebieski cień do powiek i złote kropki na twarzy, częściowo zasłania twarz jedną ręką. Oświetlenie rzuca na scenę zielonkawy odcień, tworząc dramatyczną i tajemniczą atmosferę.

Jak pozować nago do zdjęć? Przewodnik 

Fotografia buduarowa jest wyjątkową formą sztuki, której celem jest uchwycenie piękna i zmysłowości ludzkiego ciała. Dla wielu osób pozowanie nago może być wyzwaniem, ale także szansą na wyrażenie radykalnej akceptacji siebie i autentyczności. Zanim stałam się fotografką wzięłam udział w kilkuset sesjach zdjęciowych jako modelka – pozowałam fotografkom, artystom, malarkom – również nago. Zyskałam postrzeganie ciała jako bezwzględnie pięknego dzieła sztuki – niezależnie od tego, czy wpisuje się w obecny kanon. I pragnę, byś Ty też przyjęła ten punkt widzenia!

Poniżej kilka wskazówek od doświadczonej fotografki jak pozować nago do zdjęć (i wyglądać jak bogini!):

 

Przygotowanie Psychiczne:

Pierwszym krokiem do udanej sesji fotograficznej jest przygotowanie psychiczne. Zanim stawisz się u mnie na sesji zastanów się co jest Twoją motywacją do aktów. Czy zawsze skrycie chciałaś poczuć się jak malarska muza i spojrzeć na swoje ciało z czułością? Często klientki wspominają o tym, że chciałyby uwiecznić swoje ciało w artystyczny sposób dokładnie takim, jakie jest teraz by móc spoglądać na nie na tzw. starość. Dla mnie samej ważne było spojrzenie na siebie okiem innej artystki – jako całość – bez rozbierania go na części pierwsze i krytykowania każdego kawałeczka. Dlaczego Ty marzysz o aktach? Jak chciałabyś się czuć patrzeć na swój nagi portret? 

 

Komunikacja z Fotografką:

Otwarta i szczera rozmowa z Twoją wybraną fotografką jest kluczowa. Wyraź swoje oczekiwania, opowiedz o swojej strefie komfortu i granicach. Współpraca z doświadczoną fotografką, która rozumie Twoje potrzeby, pomoże stworzyć bezpieczną przestrzeń w której kreatywność będzie mogła swobodnie popłynąć. W swoim kwestionariuszu przed sesją pytam o to jak czujesz się ze swoją fizycznością, o ulubioną część ciała, którą chciałabyś najbardziej podkreślić, ale też o tą, z którą masz bardziej skomplikowaną relację. Dorastanie w patriarchacie i poczucie bycia niewystarczającą wiele z nas wpędziło w kompleksy czy zaburzenia odżywiania. Chcę podarować Ci to czułe doświadczenie, które często okazuje się krokiem w kierunku akceptacji i docenienia ciała w którym mieszkasz.

 

Chiaroscuro, czyli zabawa światłem i cieniem:

Tym już zajmę się ja – moja w tym głowa, żebyś niezależnie od klimatu sesji i oświetlenia które go współtworzy wyglądała nieziemsko. Wystarczy, że mi zaufasz i dasz się poprowadzić – otulę światłem Twoje ciało, tak by wyglądało jak najpiękniej.  

 

Pozowanie godne aktu:

W zależności od estetyki sesji i historii jaką opowiadamy razem będziemy eksperymentować z różnymi pozami, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do Ciebie, Twojej figury i nastroju który chcemy stworzyć. W zależności od tego, czy poza jest stojąca, siedząca czy leżąca jest kilka zasad które działają dla większości osób – modyfikuję je jednak często byś czuła się jak najbardziej komfortowo. Jeśli coś nie działa lub jest Ci bardzo niewygodnie – zmieniamy pozę lub robimy chwilę przerwy. 

Jedna z zasad to zasada zgięcia – jeśli coś się zgina – zegnij to! Proste nogi i ręce wyglądają zbyt sztywno – lepiej lekko ugiąć jedną z nóg w kolanie a rękę w łokciu. Zdjęcia uwielbiają też trójkąty – możemy stworzyć je np. Opierając dłoń na biodrze lub unosząc lekko ugięte w łokciach ręce do góry. Dobrze też jest dążyć do harmonijnych, płynących wizualnie kształtów jak litera S. By Twoje ciało bardziej ją przypominało możesz wypiąć mocno biodra w jedną stronę a resztę ciała przechylić w drugą. 

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to dość skomplikowanie – podczas sesji zawsze pokazuję pozy na swoim ciele – wtedy o wiele łatwiej jest Ci je zrozumieć i powtórzyć. Bardzo też lubię, kiedy klientki same próbują różnych wersji poz i emocji na twarzy – improwizacja jest niekonieczna, ale mile widziana!

 

Wyrażaj Siebie poprzez Ekspresję Twarzy:

Twój wyraz twarzy może wynieść Twoje portrety buduarowe na zupełnie inny poziom. Zróżnicowane emocje, od delikatnego uśmiechu po zmysłowo rozchylone usta (jak w reklamie szminki!), czy nawet gniew czy senność, dodadzą głębi Twoim fotografiom. Nie bój się eksperymentować i wyrażać swoich autentycznych emocji – pomogę Ci się rozluźnić. Dotrzemy razem do przestrzeni gdzie poczujesz, że możesz bezpiecznie eksplorować siebie, swoje blaski i cienie.

 

Zróżnicowanie Kadrów:

Będziemy eksperymentować z różnymi ujęciami, zbliżeniami i szerokimi kadrami. To pozwoli uzyskać różnorodne zdjęcia, ukazujące przeróżne aspekty Twojej natury. Zróżnicowane i unikalne Twoje sesji kadry sprawią, że sesja będzie dynamiczna i kipiąca esencją tego, kim jesteś. Chcę byś patrząc na te zdjęcia czuła dumę, siłę, inspirację. By były Twoim totemem mocy i iskierką popychającą do pójścia po swoje marzenia. 

Pozowanie nago to wyjątkowe doświadczenie, które może często pozwala poczuć prawdziwą, autentyczną pewność siebie i w końcu dostrzec i uwierzyć w piękno własnego ciała. Przy odpowiednim przygotowaniu, współpracy z doświadczoną, zaufaną fotografką oraz otwartości na eksperymentowanie z oświetleniem i pozami, sesja ma duży potencjał stać się dla Ciebie niezapomnianą podróżą. Już czas byś rozebrała się ze wstydu i obawą przed tym, co powiedzą inni. Czas, byś poczuła moc z radykalnej akceptacji uwiecznienia tego jaka jesteś pod ubraniami, pod wątpliwościami, ograniczającymi Cię przekonaniami. 

 

Pozując nago oddajesz fotografującej osobie kontrolę nad tym jak wyglądasz, cała odkryta, otulona tylko światłem. Myślę, że zapamiętasz ten wyzwalający moment na długo i będzie to dla Ciebie źródło odwagi i życiowej werwy. Zrobiłaś coś tak niesamowitego jak pozowanie nago, pomyśl co jeszcze możesz osiągnąć?Autorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.