Osoba z fryzurą na kręcony bob i efektownym makijażem, zawierającym niebieski cień do powiek i złote kropki na twarzy, częściowo zasłania twarz jedną ręką. Oświetlenie rzuca na scenę zielonkawy odcień, tworząc dramatyczną i tajemniczą atmosferę.

Jak pozować nago do zdjęć? Przewodnik 

Fotografia buduarowa jest wyjątkową formą sztuki, której celem jest uchwycenie piękna i zmysłowości ludzkiego ciała. Dla wielu osób pozowanie nago może być wyzwaniem, ale także szansą na wyrażenie radykalnej akceptacji siebie i autentyczności. Zanim stałam się fotografką, wzięłam udział w kilkuset sesjach zdjęciowych jako modelka – pozowałam nago fotografkom fotografom, artystom i malarkom – również nago. Dzięki temu zaczęłam postrzegać ciało jako bezwzględnie piękne dzieło sztuki – niezależnie od tego, czy wpisuje się w obecny kanon. I pragnę, byś Ty też przyjęła ten punkt widzenia!

Wskazówki doświadczonej fotografki, jak pozować nago do zdjęć (i wyglądać, jak bogini)

 

Przygotowanie psychiczne:

Pierwszym krokiem do udanej sesji fotograficznej jest przygotowanie psychiczne. Zanim stawisz się u mnie na sesji, zastanów się, co jest Twoją motywacją do aktów. Czy zawsze skrycie chciałaś poczuć się jak malarska muza i spojrzeć na swoje ciało z czułością? 

Często klientki wspominają o tym, że chciałyby uwiecznić swoje ciało w artystyczny sposób dokładnie takim, jakie jest teraz by móc spoglądać na nie na tzw. starość. Dla mnie samej ważne było spojrzenie na siebie okiem innej artystki – jako całość – bez rozbierania go na części pierwsze i krytykowania każdego kawałeczka. Dlaczego Ty marzysz o aktach? Jak chciałabyś się czuć, patrząc na swój nagi portret? 

 

Komunikacja z fotografką:

Otwarta i szczera rozmowa z Twoją wybraną fotografką jest kluczowa. Wyraź swoje oczekiwania, opowiedz o swojej strefie komfortu i granicach. Współpraca z doświadczoną fotografką, która rozumie Twoje potrzeby, pomoże stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której kreatywność będziesz mogła swobodnie popłynąć. 

W swoim kwestionariuszu przed sesją pytam o to jak czujesz się ze swoją fizycznością, o ulubioną część ciała, którą chciałabyś najbardziej podkreślić, ale też o tę, z którą masz bardziej skomplikowaną relację. Dorastanie w patriarchacie i poczucie bycia niewystarczającą wiele z nas wpędziło w kompleksy czy zaburzenia odżywiania. Chcę podarować Ci to czułe doświadczenie, które często okazuje się krokiem w kierunku akceptacji i docenienia ciała, w którym mieszkasz.

 

Chiaroscuro, czyli zabawa światłem i cieniem:

 

Chiaroscuro to termin, który pochodzi z języka włoskiego, oznacza „światłocień” (od „chiaro” – jasny i „scuro” – ciemny). Odnosi się do techniki stosowanej w sztuce, przede wszystkim w malarstwie, rysunku i fotografii. Polega na kontrastowym zestawieniu światła i cienia, aby podkreślić kształt, linie postaci, a także stworzyć emocjonalny nastrój, odpowiednią atmosferę i głębię danej sceny.

Tym już zajmę się ja – moja w tym głowa, żebyś niezależnie od klimatu sesji i oświetlenia, które go współtworzy, wyglądała nieziemsko. Wystarczy, że mi zaufasz i dasz się poprowadzić – otulę światłem Twoje ciało, tak by wyglądało jak najpiękniej. 

 

Pozowanie godne aktu:

W zależności od estetyki sesji i historii, jaką opowiadamy, razem będziemy eksperymentować z różnymi pozami, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do Ciebie, Twojej figury i nastroju, który chcemy stworzyć. W zależności od tego, czy poza jest stojąca, siedząca czy leżąca jest kilka zasad, które działają dla większości osób – modyfikuję je jednak często, byś czuła się jak najbardziej komfortowo. Jeśli coś nie działa lub jest Ci bardzo niewygodnie – zmieniamy pozę lub robimy chwilę przerwy. 

 

Jak pozować nago? 3 proste zasady

 

  1. Jedna z zasad pozowania nago do zdjęć to zasada zgięcia – jeśli coś się zgina – zegnij to! Proste nogi i ręce wyglądają zbyt sztywno – lepiej lekko ugiąć jedną z nóg w kolanie a rękę w łokciu. 

 

  1. Zdjęcia uwielbiają też trójkąty – możemy stworzyć je, np. opierając dłoń na biodrze lub unosząc lekko ugięte w łokciach ręce do góry.
  2. Dobrze też jest dążyć do harmonijnych, płynących wizualnie kształtów jak litera S. By Twoje ciało bardziej ją przypominało, możesz wypiąć mocno biodra w jedną stronę a resztę ciała przechylić w drugą.

Zdaję sobie sprawę, że brzmi to dość skomplikowanie – podczas sesji zawsze pokazuję pozy na swoim ciele – wtedy o wiele łatwiej jest Ci je zrozumieć i powtórzyć. Bardzo też lubię, kiedy klientki same próbują różnych wersji póz i emocji na twarzy – improwizacja jest niekonieczna, ale mile widziana!

 

Wyrażaj siebie poprzez ekspresję twarzy:

Twój wyraz twarzy może wynieść Twoje portrety buduarowe na zupełnie inny poziom. Zróżnicowane emocje, od delikatnego uśmiechu po zmysłowo rozchylone usta (jak w reklamie szminki!), czy nawet gniew lub czy senność, dodadzą głębi Twoim fotografiom. Nie bój się eksperymentować i wyrażać swoich autentycznych emocji – pomogę Ci się rozluźnić. Dotrzemy razem do przestrzeni, gdzie poczujesz, że możesz bezpiecznie eksplorować siebie, swoje blaski i cienie.

 

Zróżnicowanie kadrów:

Będziemy eksperymentować z różnymi ujęciami, zbliżeniami i szerokimi kadrami. To pozwoli uzyskać różnorodne zdjęcia, ukazujące przeróżne aspekty Twojej natury. Zróżnicowane i unikalne Twoje sesji kadry sprawią, że sesja nago będzie dynamiczna i kipiąca esencją tego, kim jesteś. Chcę, byś patrząc na te zdjęcia, czuła dumę, siłę, inspirację. By były Twoim totemem mocy i iskierką popychającą do pójścia po swoje marzenia. 

 

Jak pozować nago? Podsumowanie

 

Pozowanie nago to wyjątkowe doświadczenie, które może często pozwala poczuć prawdziwą, autentyczną pewność siebie i w końcu dostrzec i uwierzyć w piękno własnego ciała. Przy odpowiednim przygotowaniu, współpracy z doświadczoną, zaufaną fotografką oraz otwartości na eksperymentowanie z oświetleniem i pozami, sesja ma duży potencjał stać się dla Ciebie niezapomnianą podróżą. 

 

  • Przed sesją zastanów się, co jest Twoją motywacją.
  • Zadbaj o odpowiednie przygotowanie psychiczne i nastawienie do sesji.
  • Wybierz fotografkę, która stawia na otwartą komunikację.
  • Opowiedz fotografce o swoich potrzebach i tym, jak czujesz się ze swoją cielesnością.
  • Eksperymentuj z różnymi pozami.
  • Stosuj zasadę trójkąta i zasadę zgięć.
  • Eksperymentuj z ekspresją twarzy.
  •  Ułóż ciało w kształt litery S.
  • Skup się na pozytywnych emocjach i byciu tu i teraz.
  • Jeśli jakaś poza jest niewygodna, zmień ją lub zrób przerwę. Twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze.

 

Już czas byś rozebrała się ze wstydu i obawą przed tym, co powiedzą inni. Czas, byś poczuła moc z radykalnej akceptacji uwiecznienia tego, jaka jesteś pod ubraniami, pod wątpliwościami, ograniczającymi Cię przekonaniami. 

 

Pozując nago oddajesz fotografującej osobie kontrolę nad tym jak wyglądasz, cała odkryta, otulona tylko światłem. Myślę, że zapamiętasz ten wyzwalający moment na długo i będzie to dla Ciebie źródło odwagi i życiowej werwy. Zrobiłaś coś tak niesamowitego jak pozowanie nago, pomyśl, co jeszcze możesz osiągnąć?

Jeśli chcesz umówić termin sesji zdjęciowej nago — odezwij się do mnie. Wypełnij formularz kontaktowy w zakładce kontakt lub odezwij się do mnie na Instagramie: @emilialyonphoto.



Autorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.