Jakie pozy do zdjęć sprawdzą się najlepiej? 8 wskazówek
Pozowanie do zdjęć kiedyś było rozważane tylko w kontekście wyjścia na zdjęciu jak najszczuplej. Czasem kryło się to za słowem jak „najkorzystniej” pozować do zdjęć, czyli jak sprawić, by nasze ciało wyglądało na jak najmniejsze, najmłodsze, najbardziej symetryczne. Oczywiście, przyglądanie się jak zachowuje się i układa ludzkie ciało, fascynowało osoby artystyczne od zarania dziejów — stąd tyle rzeźb i obrazów przedstawiających nagie ciała w przeróżnych konfiguracjach.
Sama też przykładam sporą wagę do pozowania na moich sesjach — dbam o to, byś wyglądała na zrelaksowaną i pewną siebie oraz by linie ciała układały się w harmonijną całość. Pozowanie to dla mnie sposób na wydobycie Twojego charakteru i tego, co sprawia, że jesteś autentycznie sobą. Jeśli przygotowujesz się do sesji zdjęciowej, poniższe wskazówki pomogą Ci poczuć się swobodnie i stworzyć zdjęcia, z których będziesz dumna. By holistycznie podejść do tematu, zanim przejdziemy do wyliczania jakie pozy do zdjęć wyglądają najlepiej, najpierw zerknij na kilka technik, które pomogą Ci rozluźnić się przed sesją zdjęciową.
Jak się rozluźnić przed sesją zdjęciową?
- Rozciągnij swoje ciało. Wykonaj kilka delikatnych skłonów, skrętów tułowia i krążenia ramion w przód i w tył, aby rozluźnić mięśnie.
- Pracuj z oddechem. Głębokie wdechy i powolne wydechy pomogą uspokoić nerwy i rozluźnić ciało.
- Potrząśnij ciałem. Delikatnie potrząśnij rękami, nogami i głową, aby zrzucić napięcie.
- Rozgrzej twarz. Wykonaj lekkie ćwiczenia mimiczne – uśmiechnij się szeroko, zrób „dzióbek,” zamrugaj kilkakrotnie. W dalszej części tekstu piszę więcej o tym.
- Posłuchaj ulubionej piosenki, aby wprowadzić się w dobry nastrój.
- Postaw na świadome ruchy. Bądź świadoma, że pozowanie to nie bardzo sztywne i misterne ustawianie każdego kawałeczka ciała i zastyganie w bezruchu. Najdynamiczniej wychodzą kadry, na których delikatnie się poruszasz, robisz małe kroki, kołyszesz biodrami, płynnie zmieniasz pozycje rąk, odgarniasz włosy zza ucha. Zdjęcia zrobione pomiędzy pozami to często te najlepsze!
Te techniki pomogą Ci poczuć się bardziej swobodnie i naturalnie przed obiektywem. Pozostaje tylko zaufać mi, bawić się wyśmienicie i nie traktować tego doświadczenia zbyt poważnie! Poniżej znajdziesz zestaw porad jak najlepiej pozować do zdjęć z całą listą konkretnych przykładów. Mam nadzieję, że wielokrotnie z nich skorzystasz.
Pozy do zdjęć: 8 praktycznych wskazówek
1. Ustaw ciało pod lekkim kątem do obiektywu
Stanie prosto, przodem do aparatu, może wyglądać sztywno i ukrywać niesamowite kształty, które potrafi tworzyć Twoje ciało. Lekki obrót ciała pod kątem 45 stopni do aparatu sprawi, że sylwetka będzie wyglądała naturalniej i lżej. Ważne, by jedno ramię było bliżej aparatu niż drugie. Lubię o tym myśleć jak o wydobywaniu Cię na świat z kanciastego, prostokątnego bloku granitu. Jak mawiał Michał Anioł: „Zobaczyłem anioła w kawałku marmuru i złamałem kamień, aby go uwolnić”.
Jak to zrobić w praktyce?
Stań bokiem do aparatu i delikatnie skręć ciało w stronę obiektywu. Taka poza do zdjęć dodaje lekkości i sprawia, że sylwetka wygląda wdzięcznie — jakbyś miała za chwilę wyskoczyć z kadru, by zająć się swoimi sprawami.
2. Przenieś ciężar ciała na jedną nogę
Lekka asymetria w ułożeniu nóg sprawia, że postura wygląda bardziej lekko i dynamicznie. To świetny sposób, aby uniknąć wrażenia sztywności.
Jak wykonać takie pozy do zdjęć w praktyce?
Przenieś cały ciężar ciała na jedną nogę, by móc stanąć na niej stabilnie, a drugą nogę lekko zegnij i ustaw odrobinę z przodu. Możesz też przednią nogą stanąć na palcach. Takie pozy do zdjęć wyglądają szczególnie dobrze na zdjęciach obejmujących całą sylwetkę – są lekkie, kobiece, a jednocześnie eleganckie.
3. Co zrobić z rękoma na sesji zdjęciowej?
Ręce mogą dodać zdjęciu emocji i miękkości. Mogą też oddać Twoją pewność siebie, empatię czy zaangażowanie. Istnieje wiele sposobów na naturalne ułożenie rąk, które subtelnie, ale wyraźnie sygnalizują dokładnie to, co chcemy powiedzieć. Bez słów!
Jak wykorzystać to podczas pozowania?
- Daj rękom robotę. Ręce ułożone wzdłuż ciała to zbyt sztywne i poszerzające sylwetkę rozwiązanie — jedna ręka jak najbardziej może spoczywać miękko wzdłuż ciała — druga powinna być lekko zgięta i mieć jakąś „robotę” czy rekwizyt, którym może się zająć — może sięgnąć po poły marynarki, włosy, łańcuszek, kolczyk itd. Dlatego często fotografki instruują osoby pozujące, by, jeśli to możliwe, weszły w interakcję ze swoim otoczeniem — trzymały kubek kawy, telefon, notatnik, długopis, guzik bluzki itd. Jeśli ręka spoczywa blisko ciała, odsuń ją trochę od siebie w miarę możliwości, by nadmiernie jej nie spłaszczać.
- Jeśli coś się zgina — zegnij to. Jedna z moich ulubionych zasad. Sztywne ręce bardzo źle wychodzą na zdjęciu — za to wszelkie trójkąty już wspaniale. Lekko zgięte w łokciach ręce możesz oprzeć w talii lub na biodrach, unieść do góry przeciągając się lekko. Dobrze, by ręce nie były swoim symetrycznym odbiciem — kiedy jedna oparta jest o biodro, druga może w tym czasie poprawiać delikatnie włosy.
- Wykonaj pozę do zdjęcia z założonymi rękami. Ręce założone na piersiach mogą wyglądać świetnie i emanować pewnością siebie — ważne jednak, by kurczowo nie chwytać ramion dłońmi. Im lżej ręce będą leżeć na Twojej klatce piersiowej, tym lepiej.
4. Praca z dłońmi podczas pozowania
Same dłonie często bywają wyzwaniem – jeśli nie są odpowiednio ustawione, mogą wyglądać sztywno i zdradzać to, że stresujesz się sesją. Aby dodać im naturalności, trzymaj dłonie rozluźnione, nie zaciskając palców ani pięści. Wykonując pozy do zdjęć, staraj się, by dłonie były miękkie i subtelnie dotykały ciała — bardzo ważne też, by były odwrócone do aparatu bokiem, a nie najszerszą częścią. Pomyśl o tym jak pianistki używają dłoni do grania na pianinie i jak układają się im palce — to dobry trop. Przyglądaj się też ułożeniu dłoni na renesansowych obrazach — dłonie wyglądają tam, jakby każdy palec miał jakiś inny pomysł na siebie i na to, gdzie się wybiera — to kolejna dobra wskazówka.
Jak ułożyć dłonie stojąc przed obiektywem?
- Lekko rozstaw palce. Rozluźniona dłoń, z delikatnie rozstawionymi palcami, wygląda naturalnie i nie odciąga uwagi od Twojej twarzy. Pamiętaj, że to, czego dotykamy, często przyciąga uwagę oglądającego — warto być tego świadomą.
- Umieść rękę na ramieniu lub szyi. Ułożenie dłoni na ramieniu, obojczyku lub szyi sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać bardziej intymnie i miękko.
- Pozując do zdjęć, dotykaj twarzy lub włosów. Delikatne przyłożenie dłoni do policzka, czy odgarnięcie włosów tworzy romantyczny lub nostalgiczny nastrój.
5. Twarz i spojrzenie w czasie pozowania
Spojrzenie oraz wyraz twarzy mają ogromne znaczenie przy pozowaniu do zdjęć. Delikatny uśmiech, lekkie spojrzenie w bok lub zamknięte oczy mogą nadać zdjęciu głębi i charakteru. Wszystko zależy od emocji i historii, które chcemy przekazać. Czytałam gdzieś, że najlepsze portrety to takie, na których osoba portretowana wygląda, jakby właśnie coś powiedziała, lub jakby miała za moment otworzyć usta, by coś powiedzieć. Przed rozpoczęciem sesji dobrze też wykonać kilka rozluźniających ćwiczeń twarzy, by pozbyć się napięcia i zaciśniętych szczęk.
Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonać przed sesją zdjęciową.
- „Rybie usta”. Złóż usta w „rybi pyszczek”, zasysając policzki do wewnątrz. Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz 5 razy. Ćwiczenie to uelastycznia mięśnie wokół ust i policzków, co pomaga uniknąć wrażenia wymuszonego, nieszczerego uśmiechu.
- Gimnastyka buzi i języka. Wysuń usta do przodu w formie „dzióbka”, a następnie otwórz szeroko, jakbyś wymawiała literę „O.” Powtórz kilka razy. Na koniec wymawiaj kolejno samogłoski „A-E-I-O-U,” przesadzając mimikę. Efekt to rozgrzane mięśnie ust i twarzy, które będą wyglądać naturalnie w trakcie sesji.
- „Balonik”. Nabierz powietrze do ust, jakbyś dmuchała balon, a następnie przesuwaj powietrze z jednej strony policzków na drugą. Powtórz przez kilka sekund, a następnie wypuść powietrze z mocnym „prrrrr,” pozwalając wargom wibrować. Ćwiczenie to uelastycznia mięśnie ust i policzków, dodając twarzy świeżości.
- Błysk w oku. Zamknij oczy na 5 sekund, a następnie otwórz je szeroko. Obracaj gałkami ocznymi w kółko – najpierw w jednym kierunku, potem w drugim. Na koniec szybko mrugaj przez 10 sekund. Rozluźnisz w ten sposób napięcie w okolicach oczu i poprawisz ich wyrazistość na zdjęciach.
- Relaks na całego. Zamknij oczy i napnij wszystkie mięśnie twarzy (policzki, czoło, szczękę) na 3 sekundy, a następnie gwałtownie je rozluźnij. Powtórz 3–5 razy. Taki relaks usuwa napięcie z całej twarzy — będziesz wyglądać bardziej swobodnie.
Jak pracować z twarzą i spojrzeniem podczas sesji?
W zależności od nastroju i koncepcji sesji wypróbuj różne pozy do zdjęć.
- Delikatny uśmiech i skierowanie wzroku lekko w bok daje efekt spokoju, ciepłej nostalgii, spokoju. Pamiętaj, by nie kierować oczu za daleko w bok — na zdjęciu wtedy będzie nieestetycznie widać zbyt dużo białka oka.
- Zamknięcie oczu i otworzenie ich tuż przed zrobieniem zdjęcia sprawi, że będziesz wyglądać na obecną i zaangażowaną. Kiedy po takim ćwiczeniu spojrzysz prosto w obiektyw, stworzy to wrażenie połączenia z odbiorcą zdjęcia i zbuduje zaufanie.
6. Chcę oglądać Twoje nogi! Nogi nogi nogi
Cytując rubaszną piosenkę z lat 90s — jeśli sama zdecydujesz, że masz ochotę zaprezentować swoje nogi w pełnym kadrze — dam Ci kilka wskazówek na temat tego, jakie pozy do zdjęć będą wyglądać najciekawiej.
Jak układać nogi na sesji zdjęciowej?
- Lekko skrzyżuj nogi. Zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej – taka poza może nadać elegancji, delikatności, ale też zawadiackości. Jest to prosty sposób na dodanie balansu i lekkości sylwetce. Nogi możesz skrzyżować w kostkach lub klasycznie założyć nogę na nogę. W tym ostatnim przypadku warto zwrócić nogi w bok, by optycznie nie skracać/zniekształcać sylwetki. Możesz stać w lekkim rozkroku, by dodać sobie pewności siebie lub lekko wypiąć biodra w jedną stronę, jeśli zależy Ci na podkreślenie krągłości i kształtu klepsydry. Wszystko zależy od pożądanej atmosfery sesji i tego, co chcemy wyrazić.
Jak ułożyć nogi na podłodze lub sofie?
Jeśli pozujesz, siedząc z nogami na wygodnej sofie, czy podłodze pięknie wyglądają ugięte nogi, gdzie jedna jest bardziej wyciągnięta/ugięta od drugiej. Takie pozy do zdjęć nadają ciału ciekawych, harmonijnie płynących kształtów.
- Siedząc na podłodze, możesz np. wyprostować plecy, jedną nogę ugiąć tak, aby stopa opierała się na podłodze, a drugą ułożyć na płasko, lekko pod siebie. Obejmij delikatnie kolano, rozluźniając ramiona. Poza ta wygląda bardzo przyjaźnie i skraca dystans.
- Inna wersja tej pozy to siedzenie na wprost do aparatu z kolanami podciągniętymi do góry i nogami skrzyżowanymi w kostkach.
Jak ułożyć nogi, siedząc na krześle?
Na krześle możesz usiąść blisko krawędzi, z wyprostowanymi plecami, jedną nogę oprzeć na siedzeniu, zginając ją w kolanie a drugą nogę bardziej wyprostować, delikatnie opierając ją na podłodze, najlepiej stawiając na palcach. Możesz objąć zgięte kolano.
- Zwłaszcza pozując do zdjęć bez butów, warto tanecznie obciągnąć palce stóp, wydłużając optycznie nogi.
- Ciekawie wygląda też poza siedząca, w której zakładasz nogę na nogę i pochylasz się lekko w przód, podpierając twarz dłonią i opierając łokieć na kolanie lub udzie.
Jestem też fanką tzw. power poses na krześle, które nie są stereotypowo polecane dla kobiet, ale podkreślają siłę i pozycję ekspertki. Można skrzyżować nogi „po męsku”, czyli zakładając nogę na nogę oprzeć kostkę o kolano drugiej nogi. Można też usiąść „na opak” z oparciem krzesła z przodu (opcjonalne) i szeroko rozłożonymi nogami — pochylając ciało do przodu lub odchylając się zawadiacko do tyłu.
Lubię na zdjęciach taki beztroskie, przekorne womanspreading — feministyczna odpowiedź na zjawisko „manspreading” (określenie na sposób siedzenia, w którym mężczyzna siedzi z szeroko rozstawionymi nogami, zajmując więcej miejsca niż to konieczne, np. w transporcie publicznym).
W pozowaniu nóg sprawdza się na ogół zasada, żeby nie odwracać się do aparatu nogą, na której opierasz ciężar ciała, zawsze zginać jedną nogę bardziej niż drugą, kierować je lekko w bok i obciągać palce u stóp. Nie sprawdza się stawanie na „baczność”.
Wiele z tych póz sprawi, że Twoje nogi będą wyglądały na dłuższe i szczuplejsze — ale nie jest to nigdy mój główny cel, a raczej efekt uboczny harmonijnego ułożenia ciała. Nie chcę propagować przekonania, że każdy chce lub powinien optycznie zmniejszać swoje ciało.
7. Praca z biodrami podczas sesji
Przesunięcie bioder w jedną stronę lub delikatne ich odchylenie nadaje linii ciała płynności i malarsko kształtuje sylwetkę. Takie pozy do zdjęć wyglądają tanecznie i lekko, zwłaszcza na sesjach kobiecych.
Jak wykonać lekkie, płynne pozy do zdjęć?
Stań z ciężarem ciała przeniesionym na jedną nogę i delikatnie wypchnij biodra w bok (w ten, który Ci łatwiej i naturalniej to zrobić). Lekko skręcając biodra w satysfakcjonujące „S”, stworzysz miękką, płynącą linię ciała i dodasz zdjęciu dynamiki.
8. Czas na wdech i wydech
Pamiętaj, że przed obiektywem warto być jak najbardziej rozluźnionym – spięte ciało często widać na zdjęciu. Rozumiem oczywiście, że to nasz wspólny cel i głównie moja rola — zrobię wszystko, byś czuła się komfortowo. Podczas sesji buduarowej trzymamy się Twojego tempa, robimy przerwy na przekąski, filiżanki herbaty czy wizyty w łazience. Prowadzę Cię empatycznie i pewnie przez proces sesji, w którym jestem ekspertką.
Przed sesją, jak i w jej trakcie, weź kilka głębokich oddechów, spróbuj się wyciszyć i skoncentrować na byciu tu i teraz. Super, jeśli zapamiętasz niektóre z tych zasad i wskazówek, ale, nawet jeśli wszystkie wylecą Ci z głowy, nie masz się czym martwić. Zajmę się Tobą najlepiej, jak umiem.
Jeszcze nigdy nie miałam klientki, która była zdruzgotana rezultatem sesji przez niemożność pozowania. I gwarantuję, że nie będziesz tą pierwszą!
Fotogeniczność to bardziej mit niż rzeczywistość
To nie wrodzona cecha, a połączenie odpowiedniego oświetlenia, kąta wykonywania zdjęcia, emocji, które potrafisz wyrazić i pewności siebie. Każdy może wyglądać świetnie na zdjęciach, jeśli czuje się swobodnie i wie, jak pracować z ciałem oraz mimiką. Sekret tkwi w pozytywnym podejściu do sesji i obdarzenia zaufaniem fotografki, który pomoże uchwycić to, co w Tobie najpiękniejsze. I najbardziej autentyczne.
Jeśli czujesz gotowość — zapraszam Cię do rezerwacji terminu sesji kobiecej w Warszawie.