Kobieta z niebieskimi włosami leżąca na sofie, jedząca winogrona.

Naga sesja zdjęciowa nie musi być wulgarna

Kilkukrotnie usłyszałam, że moje sesje buduarowe nie są wulgarne. Zaczęło mnie to zastanawiać. Dlaczego tak często kojarzymy buduar lub nagie sesje zdjęciowe z wulgarnością? Czy fotografowanie nagiego ciała może być sztuką, celebracją cielesności i wyrazem wolności, a nie narzędziem do erotyzacji?

 

Dla mnie nagość jest zupełnie neutralnym, czystym płótnem. Ciało samo w sobie stanowi dzieło sztuki, a uchwycenie go na fotografiach pozwala odkrywać jego piękno w naturalnej formie. Każda sesja jest intymnym rytuałem, symbolem akceptacji i samodzielnego określania siebie bez zbędnych uprzedzeń i ograniczeń. 

 

Pomyślałam, że chcę rozwinąć ten temat i przybliżyć Ci moje spojrzenie na nagie sesje zdjęciowe. Chciałabym, abyś potraktowała swoje ciało i nagość w trochę inny sposób. Być może będzie to dla Ciebie spore ułatwienie podczas przygotowań do intymnej sesji zdjęciowej w moim studio.

Naga kobieta uśmiechająca się delikatnie, odwrócona tyłem do aparatu.

Nagość jako neutralne płótno podczas sesji

 

Podobnie jak drzewa z ich nieprzewidywalną formą, ciało ludzkie jest częścią naturalnego świata, który wypełnia piękno i różnorodność. Zastanów się przez moment, czy złościsz się na drzewo, że wyrosło zbyt duże lub ma zbyt chropowatą korę? Pewnie nigdy nie przeszło Ci to przez myśl. Dlaczego zatem tak surowo oceniasz własną różnorodność? 

 

Nagie ciało z całym bogactwem kształtów, kolorów i faktur jest swoistym dziełem natury, które jest w pełni neutralne i gotowe do eksploracji.

 

Jest piękne samo w sobie! Postaraj się odrzucić nałożone schematy, znaczenia, etykiety, które często są nam wtłaczane przez otoczenie. To pierwszy krok do lekkości, autentyczności i pełnej swobody podczas sesji.

 

Wulgarna sesja zdjęciowa, czyli jaka?

 

Czy wiesz, co dokładnie kryje się pod pojęciem wulgarności? Analizując pochodzenie i znaczenie terminu „wulgarność”, warto zauważyć, że jego korzenie sięgają łacińskiego słowa „vulgaris”, które oznacza coś pospolitego lub ludowego. Słowo „vulgaris” natomiast wywodzi się od słowa „vulgus”, które oznacza lud i pospólstwo

 

Zatem historyczne pochodzenie słowa wulgaryzm wskazuje na coś powszechnego, pospolitego i znanego nam wszystkim. Słowo to  dawniej nie niosło ze sobą żadnych negatywnych konotacji. 

 

Dziś natomiast termin wulgarność jest często używany do określenia czegoś nieprzyzwoitego lub ordynarnego. I niestety bardzo często sięgamy po to wyrażenie w odniesieniu do nagiego ciała. 

 

Skąd wzięło się zestawienie nagości i wulgaryzmu?

Przede wszystkim przypisywanie wulgarności nagim fotografiom jest próbą nadawania jej moralnych czy etycznych wartości. Na to, co pospolite i naturalne dla nas wszystkich, zostały nałożone patriarchalne narzędzia kontroli. 

Jako społeczeństwo, zamiast normalizować ludzkie ciało, celebrować jego piękno i różnorodność, przez lata ubieraliśmy je we wstyd i poczucie winy. Od dzieciństwa uczyliśmy się, że pewne części ciała muszą być schowane pod warstwą odzieży. Wielokrotnie słyszeliśmy, że nagość jest czymś, co należy ukrywać. Przez takie podejście wiele osób dorasta z myślą, że ich ciało jest niewłaściwe lub nieodpowiednie, co prowadzi do niskiej samooceny i problemów z akceptacją siebie. 

 

W efekcie, zamiast cieszyć się pełnią życia, oddawać się pasjom, zmieniać świat, często spędzamy lata na próbach „naprawiania”, wygładzania, modelowania, odchudzania i dostosowywania swojego ciała do narzuconych standardów.

Naga kobieta przy stole suto zastawionym owocami i kwiatami.

A gdyby tak ujrzeć piękno w tym, co pospolite i wulgarne?

 

Właśnie dlatego proponuję Ci zmianę podejścia. Spróbuj w pospolitości i ordynarności ujrzeć naszą naturę i piękno. Przecież każda z nas ma ciało, które się zmienia, pełni ogrom różnorodnych funkcji, odczuwa pragnienie, przyjemność, spięcia, ból. To właśnie w tym tkwi sedno naszej cielesności i wolności. 

 

Nagie ciało to coś, co przydarza się każdemu. Nie ma nic wspólnego z nieprzyzwoitością. I właśnie to staram Ci się przekazać podczas sesji zdjęciowych. 

 

Na sesjach buduarowych rozbierasz się ze wstydu i narzucanych Twojemu ciału znaczeń. To czas na celebrację Twojej cielesności. Każdy centymetr Twojego ciała zasługuje na zrozumienie, czułość i akceptację. To wspaniała okazja, aby sobie o tym przypomnieć i zabrać ze sobą tę myśl także poza studio.

Zobacz: Pozowanie nago, czyli lekcja sztuki i akceptacji 

 

Naga sesja zdjęciowa może być Twoją odą do wolności

 

Zamiast patrzeć na nagą sesję przez pryzmat wulgarności, spróbuj wyobrazić sobie, że to moment, w którym pozbywasz się wszelkich ograniczeń, które społeczeństwo narzuca na TWOJE WŁASNE ciało. Wszelkie symbole kobiecości — wysokie szpilki, wąskie sukienki, obcisłe i krótkie spódniczki, gorsety, pasy, koronki, każdy z tych atrybutów próbuje je ograniczyć, zajmuje Twoje myśli, krępuje ruchy, odbierając Ci pełną swobodę. 

 

Nagość w tym kontekście staje się wyczekiwaną wolnością i wyzwoleniem. Tak jak symboliczne zdjęcie stanika po długim dniu pracy, naga sesja zdjęciowa staje się manifestem i radykalnym komunikatem do siebie oraz świata. Fotografie buduarowe są potwierdzeniem tego, że akceptujesz swoją cielesność. 

 

Naga sesja zdjęciowa to moment, w którym przestajesz martwić się o wygląd, wymiary i nieustanne poprawki, a zaczynasz celebrować swoje ciało takim, jakie jest — autentyczne, piękne i wolne.

Możesz swobodnie wrócić do pierwotnej, niefiltrowanej wizji siebie, co w czasach wyidealizowanych obrazów, którymi bombarduje nas kultura masowa i social media — przynosi swoistą ulgę i ukojenie

 

Naga sesja zdjęciowa może być:

  • aktem buntu, manifestacją wolności i naturalności 
  • okazją do wyrażenia akceptacji siebie
  • momentem celebracji swojego ciała 
  • utwierdzeniem się przekonaniu, że Twoje ciało jest wystarczające, piękne i godne celebracji
  • wyzwoleniem od norm i oczekiwań 
  • symbolem siły, wewnętrznej wolności, akceptacji siebie i swojego ciała
  • intymnym, głębokim doświadczeniem
  • okazją, aby zrzucić ciążącą maskę i narzucane schematy

Zobacz także: Jak pozować nago?

Kobieta z rudymi włosami zakryta bukietem kwiatów.

Naga sesja fotograficzna oddaje kobietom podmiotowość 

Podsumowując, naga sesja fotograficzna przywraca kontrolę nad własnym ciałem i sposobem, w jaki jest ono przedstawiane. To nie tylko moment uwiecznienia Twojej cielesności, ale przede wszystkim sposób na wyrażenie własnej tożsamości i indywidualności. 

W moim obiektywie nagość przestaje być jedynie obiektem podziwu czy oceny, stając się narzędziem do eksploracji siebie, swoich emocji i relacji z własnym ciałem. Naga sesja zdjęciowa umożliwia kobietom (i nie tylko) pełne przejęcie narracji. 

Female gaze, które jest mi bliskie, przekształca muzy we współpracowniczki, artystki same w sobie. Takie spojrzenie pozwala na pełne uznanie Twojej osoby, ciała i historii, tworząc obraz, który jest daleki od uprzedmiotowienia, czy wulgarności rozumianej, jako coś ordynarnego, czy wręcz odrzucającego. 

Na sesji nigdy nie jesteś uprzedmiotowiona ani zredukowana do zestawu części ciała. Jesteś pełnoprawną osobą z głęboką historią, całą gamą przeżyć i emocji. Nagie zdjęcia stają się zapisem Twojej własnej podróży ku akceptacji siebie. 

Ponadto jest to także swoisty akt solidarności i zrozumienia — okazja, aby pokazać, że każda z nas ma prawo do swojego ciała i do tego, by wyrażać siebie w sposób autentyczny i prawdziwy. 

Naga sesja fotograficzna staje się więc nie tylko osobistym doświadczeniem, ale także manifestem przeciwko społecznym oczekiwaniom i normom, przekształcając wstyd w siłę, a skrępowanie w pełną akceptację i dumę.

Czujesz, że naga sesja pomoże Ci wyrazić siebie i swoją cielesność? Chcesz zrzucić ze swoich barków społeczne oczekiwania? Jeśli czujesz się gotowa — zapraszam do rezerwacji sesji zdjęciowej, wybierz pakiet dla siebie. Zaplanujmy wspólnie termin naszego spotkania. W razie jakichkolwiek wątpliwości — jestem tu dla Ciebie, napisz do mnie wiadomość przez formularz kontaktowy



Autorka wpisu: Emilia Lyon

Fotografka buduarowa, królowa intymności. Maluje światłem i scenografią, tworząc artystyczne, intymne fotografie, których celem jest celebracja kobiecości, i naturalnego piękna.